Szolgáltatások > Csarnok építés: A tervezéstől a komplex kivitelezésig

Ahogy élet minden területén, úgy a beruházásoknál is az egyik legfontosabb teendő a tervezés, amely folyamat kiváló alapja a megfelelő telek kiválasztásának, a megvalósított épület/csarnok használati értékének, a projekt finanszírozásának és a technológia integrálásának.  Cégünk hitvallása szerint a legoptimálisabb az, amikor az ötlet megszületésétől kezdve a területen jártas tervező és/vagy kivitelező kerül megbízásra, aki támogatást nyújt az igények megfogalmazásához és ahhoz kapcsolódó műszaki tartalomhoz, informálva a Beruházót a csarnok- és irodaépület illetve infrastruktúra várható költségekről ezzel segítve a megfelelő döntés meghozatalában. A tervezési feladatok komplexitásának összehangolását építész-, belsőépítész-, statikus-, elektromos- és gépészmérnökeink biztosítják. Generál tervezés részeként elkészítjük a vázlattervi, engedélyezési, kivitelezési tervdokumentációt, amely garantálja a beruházási igények szerinti megvalósíthatóságot.


Sokan keresnek fel minket azzal, hogy egy könnyűszerkezetes csarnokot szeretnének terveztetni vagy építtetni. Sajnos egy kis beszélgetést követően hamar kiderül, hogy a fogalmak még nem teljesen vannak a helyükön. A könnyebb megértéshez alább összefoglaltuk, amit a könnyűszerkezetes épületekről, csarnok épületekről, és csarnok építési árakról tudni érdemes. Nézzük is meg, hogy mik azok az ipari csarnokok.

 


Csarnokok funkciói

1) Szerelő- és gyártócsarnokok (üzem csarnok)

a) fémmegmunkáló üzem (lemezmegmunkálás, forgácsolás, préselés…stb)
b) fröccsöntő üzem (műanyag)
c) élelmiszeripari üzem (édesipar, húsipar…stb.)
d) gumiipari üzem (gumi alapanyagok gyártása, autóalkatrészekhez gumitermékek gyártása, gumiabroncs gyártása)
e) orvostechnikai eszközöket gyártó üzemek
f) autóipari üzemek
g) vegyi üzemek
h) stb.

Természetesen a fent felsorolt üzemi tevékenységekhez (nem elválasztható módon) csatlakozik a raktározás. Sokszor egy csarnok épületben megvalósítva – vagy esetenként külön raktár épületek megvalósításával. Ezen üzemek alapanyag, félkész, vagy késztermékeinek tárolása, illetve a megfelelő logisztika kiépítése elengedhetetlenül szükséges egy telephely koncepciójának megtervezéséhez.


2) Raktárak:

Ipari raktárak:

1) alap- segédanyag raktár

2) félkésztermék raktár

3) késztermék raktár

Mezőgazdasági raktárak:

4) Terménytároló raktárak

5) Mezőgazdasági gépeket tároló raktárak

Kereskedelmi raktárak:

6) Nagykereskedelmi raktárak

7) Kiskereskedelmi raktárak

8) Közlekedési raktárak


3) Logisztikai csarnok

Vannak olyan vállalkozások, amelyek kifejezetten logisztikai feladatokat látnak el akár az üzemek kiszolgálásával együtt, ami azt jelenti, hogy nemcsak raktározást vállalnak, hanem az ehhez kapcsolódó szállítmányozást is a szolgáltatásuk részévé teszik.

A raktározás is lehet több fajta és nagyon összetett, nem véletlenül képeznek logisztikai szakembereket, akik a vállalat vezetők segítségére vannak.


4) Sportcsarnok

Ahogy a nevéből is kiderül, sportolási lehetőségekre használják, azonban a kihasználtsága okán rendezvényeket is tartanak benne.


Csarnok építés 

Hogy épül fel egy csarnok, milyen fázisai vannak, mennyibe kerül egy m2 csarnok ára? Az alábbiakban ezekre a kérdésekre igyekszünk választ adni.

Egy ipari csarnok megvalósítása komoly szakmai feladat. Minden építési beruházás a tervezéssel kezdődik. 

Az első feladat természetesen a megépítendő épület/telephely költségeinek kalkulációja és megtérülésének számítása. A telek kiválasztása és annak megvásárlása kapcsán is ajánljuk szakmai segítségünket, mert sokszor egy rossz döntéssel jóval magasabb csarnok ár alakul ki, mintha egy drágább telket választ a beruházó. 

Sok telefont és elektronikus úton történő megkeresést kapunk azzal kapcsolatosan, hogy mennyibe kerül egy könnyűszerkezetes csarnok építése. De ahhoz, hogy erre felelni tudjunk, a kérdéseinkre nem minden alkalommal érkeznek válaszok, mivel a beruházás még kezdeti stádiumban van. A telekválasztás is alapjaiban befolyásolja az épület árát, és könnyen belátható, hogy a funkciók, méretek, beruházói igények mind-mind ár meghatározóak. 

A telek kiválasztását, megvásárlását követően kezdődik a tervezési munka. A csarnok tervezés sokak szemében „könnyű” vállalkozás, azonban szeretném eloszlatni a tévhitet ezzel kapcsolatban, hiszen komplexitása révén több tervező vállalatnak is gondot jelenthet. Mivel a tervezés központjában a technológia áll, és erre szerveződik minden más, ezért mindenképp ajánlott olyan tervezőt választani, aki megfelelő tapasztalattal rendelkezik.


Tervezési fázis az alábbi szakaszokból áll:

1) Előkészítő (vázlat) terv készítése

a) Beruházóval, hatóságokkal, szolgáltatókkal történő egyeztetésekhez

2) Engedélyezési tervdokumentáció összeállítása

a) Építési és szakhatóságok engedélyének megszerzéséhez

3) Engedélyeztetési hatósági folyamat

4) Kivitelezési tervdokumentáció elkészítése (engedélyeztetési folyamat közben)

5) Építési engedély kiadása, jogerőre emelkedése

6) Kivitelezési tervezési fázis lezárása, engedélyek kikötéseinek figyelembevételével.


Kivitelezési fázis:

1) Jogerős építési engedély és kivitelezői tendert követően elektronikus építési napló megnyitása

2) Kivitelező-vállalkozó a munkaterületet átveszi

3) Szerződésnek megfelelő kivitelezés folytatása, heti kooperációk megtartásával

4) Csarnok (telephely) és egyéb építési munkák átadása-átvétele

5) Próbaüzemek megtartása

6) Használatbavételi engedély megszerzése majd annak jogerősítése


Projektek utóélete:

A szendvicspaneles és hagyományos szerkezettel felépülő csarnokokat az átadást-átvételt követően is szemmel kell kísérni. Használójának bizony kötelezettségei alakulnak ki az átvétellel, amely lényegében a karbantartási feladatokat jelenti. A kivitelező-vállalkozó garanciája kizárólag a jogszabályi feltételek megvalósulása esetén áll fenn, amely karbantartási kötelezettséget ró a beruházóra.

A fenti felsorolás egy teljeskörű megvalósítást feltételez, melyet cégünk is végez. A könnyűszerkezetes csarnokok komplex megvalósítása rendkívül sok előnnyel jár, a felelősök számát leredukálja, költségoptimalizáltan tervez, és változásokat gyorsan és olcsón leköveti – kezdve a telek kiválasztásától egészen a kulcsrakész átadásig. Mivel cégünk acélszerkezet gyártó kapacitással is rendelkezik, ezért a komplexitás tényleg megvalósul. Kiskunhalason és Budapesten is várjuk beruházó partnereinket, hogy közös munkával létrejöjjön a megálmodott csarnok épület.


Minősítések, díjak

A tervezési és kivitelezési folyamatainkat 2001-től fogva az MSZ EN ISO 9001:2015 szabvány követelményeinek megfelelően kidolgozott rendszer szinten irányítjuk, 2015. januárjában gyártói alkalmasságunk bizonyításának céljából EN 1090-1:2009, EN 1090-2:2018, illetve DIN EN ISO 3834-2 szabványt vezettünk be. Tanúsítványainkat az előírtaknak megfelelően felülvizsgáltatjuk.

Nagy büszkeséggel tölt el minket továbbá, hogy belsőépítészeti kialakítással megépült ipari csarnokainkat a szakmai zsűri két alkalommal is díjazta.

2016-ban az aromagyártó Food-Base Kft. irodaépülete az I. díjat nyerte el az iroda.hu által meghirdetett „Év Irodája” versenyen: https://www.tervaz.hu/hirek/leiras/az-altalunk-epitett-irodahaz-az-ev-irodaja-2016-gyoztese-lett/8

Ugyanezen irodaházat beválasztották a 10 legszebb Loft irodaház listájába: https://www.tervaz.hu/hirek/leiras/10-legszebb-loft-irodahazban-benne-van-a-food-base-irodaja/9

2017-ben az általunk épített Prime Rate nyomdaüzem irodaépület részét szintén nevezték az „Év irodája” versenyre, és 3. helyet szereztünk: https://www.tervaz.hu/referencia/leiras/nyomdaipari-csarnok-godollo/42

A Térváz márkát 2016-ban Business Superbrands díjjal jutalmazták és a Megrendelőink biztonságát mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a legnagyobb cégminősítők, a Bisnode és a Coface Hungary Kft. a legbiztonságosabb cégek közé választott minket, mint “akikkel az együttműködés a legkisebb kockázattal jár”.


A Térváz márka:

40 éves, eredményes múltra tekint vissza;

40 éves szerkezettervezési és költségtakarékos tervezési tapasztalat; 

Több, mint 370 csarnok és irodaépület;

Acél és vasbeton szerkezetes, szendvics paneles épület megvalósításában való jártasság;

23.000 tonna acélszerkezet gyártása;

800.000 m2 csarnok és irodaterület.

Referenciák:

LINK

Vélemények:

LINK


Csarnok építés ár

A könnyűszerkezetes és egyéb épületek árairól fentebb már említést tettünk. A csarnok árát sok tényező befolyásolja, ezért ha felkeres minket, akkor az alábbi kérdésekre érdemes választ keresnie – majd megosztania velünk is:

Telek elhelyezkedése, jelenlegi állapota, szintkülönbség megléte

Talajadottságok (talajvíz, információ a teherhordó rétegekről)

Épület funkciója

Épület szélességi és hosszúsági mérete

Épület magassága

Betelepítendő technológia

Technológia igénye az épület gépészet kialakításában (hűtés, szellőzés, fűtés, sűrített levegő, technológiai víz)

Az ipari csarnokok egyik legfontosabb eleme az ipari padló, amelyhez előzetes adatok szükségesek (raktár, üzem – pontszerű, vonalmenti, megoszló terhelés)

Irodai és szociális blokk igény (fő+alapterület)

A fenti adatok figyelembevételével a megvalósítandó könnyűszerkezetes csarnok árát költségbecslés szinten meg lehet adni, azonban az csak a beruházási költségek meghatározására szolgálnak – nem tekintendők árajánlatnak.

 

Tanúsítványok, felmutatható díjak, eredmények

Tapasztalat

350 projekt

800.000 m2 alapterület

Minden területet lefedő mérnöki és fizikai kapacitás

Referenciák

Tekintse meg munkáinkat, projektjeinket, melyeken dolgoztunk.

Raktár, bemutatótér és iroda - Budapest

Raktárcsarnok, bemutatóterem és iroda - Kistarcsa

Műanyag feldolgozó üzem, raktár és iroda - Dunavarsány

Üzem és raktárcsarnok, Kecskemét

Lemezmegmunkáló üzem és iroda - Szolnok

Raktárcsarnok - Gödöllő

Raktárcsarnok és iroda - Szolnok

Gumikeverő üzem és iroda, Szolnok

Rólunk mondták

Gyakran ismételt kérdések